Popularne andrzejkowe wróżby, wierszyki i życzenia

Zwyczaje i obyczaje na Andrzejki są bardzo charakterystyczne i powszechnie znane. Ich popularność nie dziwi, bo są naprawdę ciekawe i zabawne, pozwalają czuć się swobodnie, a spontaniczność tej nocy jest czymś bardzo wskazanym, a nawet pożądanym.

Wróżby, życzenia i śmieszne wierszyki są nieodłącznym elementem, bez którego nie ma mowy o świętowaniu Andrzejek. To przecież one tworzą ten niepowtarzalny klimat, budują napięcie, wprowadzają nutkę niepewności i dozę tajemniczości. Dzięki temu, wieczór, który spędzamy pod patronatem św. Andrzeja jest tak niesamowity pod każdym względem.

Jeśli chodzi o wróżby, to jest ich naprawdę wiele i dlatego nie sposób wykorzystać ich wszystkich. Jednakże, istnieje kilka naprawdę mocno spopularyzowanych wśród społeczeństwa, które w kategorii wróżbickiej niezaprzeczalnie wiodą prym, a tym samym mają ogromną rzeszę fanów. Są zatem praktykowane z roku na rok, z niemniejszym uwielbieniem.

Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście słynne lanie wosku, które stanowi największą atrakcję andrzejkową, co nie ulega najmniejszym wątpliwościom. Płynny wosk przelany do wanienki z zimną wodą przez dziurkę od klucza jest bowiem substancją, która w przeciągu niemalże kilkunastu sekund przepowie, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Kolejna pozycja na podium należy do zabawy z butami, dzięki której dowiemy się, kto pierwszy zostanie wystawiony na zamążpójście tudzież ożenek. Z kolei, obierki z jabłka rzucone za siebie przybiorą, notabene, kształt zbliżony do litery, która będzie tą pierwszą w imieniu naszego przyszłego małżonka, zaś płomienie zapałek zdecydują czy spełni się nasze największe marzenie i będziemy w życiu szczęśliwi…

Jednak, trzeba pamiętać, że Andrzejki, to nie tylko zabawa we wróżkę, stawiane kart i odczytywanie tego, co nastąpi w przyszłości. To także czas, gdy wypowiadamy swoje indywidualne życzenia, ale też wzajemnie składamy je sobie wzajemnie- najczęściej w formie krótkich, żartobliwych wierszyków. Możemy wymyślić sami niedługą rymowankę, albo skorzystać z gotowych form, które znajdziemy chociażby w Internecie, jak na przykład: „W listopadową, ciemną noc, przyszłość swoją wywróżę.  Św. Andrzeja poproszę o magiczną moc, by spełnić o Tobie marzenia.”

Albo:  „W Wigilię św. Andrzeja, spełniona niechaj będzie Twoja nadzieja. Niechby Ci się sprawdziło właśnie to, co kiedyś się wymarzyło…”.